خطا
 • "Couldn't resolve host 'query.yahooapis.com'" in module "mod_sp_weather"

  Cannot get "تهران" woeid in module "mod_sp_weather".

  "Couldn't resolve host 'query.yahooapis.com'" in module "mod_sp_weather"

  "Couldn't resolve host 'query.yahooapis.com'" in module "mod_sp_weather"

  "Couldn't resolve host 'query.yahooapis.com'" in module "mod_sp_weather"

  Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

وعده افزایش سرعت اینترنت های خانگی

speed internet-13
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:
سرعت اینترنت خانگی را افزایش می‌دهیم

محمد‌حسن نامی وعده داد که سرعت اینترنت خانگی را که هم‌اکنون بسیار محدود است، افزایش دهد.

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، روزنامه جام جم امروز سه شنبه 3/02/92 نوشت: امروزه فناوری‌های ارتباطی که زیرساخت فناوری اطلاعات است آن‌قدر اهمیت دارد که بدون آنها گذران زندگی با مشکل جدی مواجه خواهد شد. در ایران نیز فناوری ارتباطات و اطلاعات جای خود را در زندگی روزمره باز کرده است.

با این حال هنوز فاصله زیادی میان ایران و کشورهای توسعه‌یافته در زمینه شاخص‌های کمی و کیفی این امر وجود دارد که اینترنت مثال روشنی در این‌باره است.

محمد‌حسن نامی، وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو با جام‌جم از تحول‌های پیش‌رو در این بخش سخن می‌گوید.

وی ضمن این‌که انحلال وزارت ارتباطات را که شایعه‌اش مدت‌ها نقل محافل است را با جدیت رد می‌کند، از کاهش قیمت‌ها و افزایش کمی خدمات و توسعه شبکه‌های مختلف سخن می‌گوید.

وی وعده می‌دهد سرعت اینترنت خانگی را که هم‌اکنون بسیار محدود است، افزایش دهد.

این گفت‌وگو که حاوی نخستین اظهارنظرهای جامع وزیر ارتباطات جدید است، افق ‌بخش ارتباطات کشور بویژه در سال‌جاری را ترسیم کرده است.

برای شروع می‌خواهم بدانم آیا شما آخرین وزیر ارتباطات ایران خواهید بود؟ یعنی قرار است این وزارتخانه منحل شود؟

خیر. بنا بر قوانین موجود، این وزارتخانه نه‌تنها منحل نمی‌شود، بلکه تقویت هم می‌شود و اساس کار بر همین تقویت شدن است. از نشانه‌های این تقویت، برنامه‌هایی است که رئیس‌جمهور برای ارائه بهتر سرویس به مردم در زمینه دولت الکترونیک، اینترانت داخلی و ارائه خدمات مخابراتی به مردم تبیین کردند. نشانه‌های زیاد دیگری هست که گویای تقویت و ادامه کار این وزارتخانه است؛ بنابراین من آخرین وزیر ارتباطات ایران نیستم.

آیا خود شما از اینترنت استفاده می‌کنید؟

بله، همه استفاده می‌کنند. من هم مثل بقیه به اینترنت احتیاج دارم و استفاده‌های مورد نظر خودم را می‌کنم.

بیشتر چه استفاده‌ای می‌کنید؟

مثل دیگران. برای دیدن سایت‌ها استفاده می‌کنم؛ البته بیشتر سایت‌های داخلی. با این حال باید توجه داشت امروزه نسل جوان ما نسل نرم‌افزار خوان است، یعنی بیشتر نیازهای علمی همه مردم بویژه نسل جوان ما که آمیخته با فناوری‌های جدید است از این روش برآورده می‌شود.

بر این اساس هر فردی که نیازمند اطلاعات ویژه‌ای است، از این راه به‌عنوان اولین گزینه استفاده می‌کند، چون این راه آسان‌تر از برداشتن یک کتاب از کتابخانه است. پس غیر از سهولت، دلیل دومی به نام انبوهی اطلاعات و حجم وسیع اطلاعات موجود در اینترنت که با سرعت زیاد در دسترس است، در مقابل روش کتابخانه‌ای قدیمی که تقریبا دیگر عملی نیست، وجود دارد.

تهدیدات اینترنت از دید شما چیست؟

کشورهای استکباری از اینترنت استفاده‌های دیگری می‌کنند. به‌عنوان مثال اگر آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس پنج سایت که مهم‌ترین آنها عبارتند از گوگل ارث، ویکی پدیا، ویکی مدیا و دو سایت هم زیر نظر مایکروسافت است که یکی موتور جستجوی بینگ و دیگری ویرچوال مپ است، درست کرده‌اند، اهداف خاصی دارند. این پنج سایت به منظور جهانی‌سازی ایجاد شد‌ه است، یعنی کارشان علاوه بر تولید دیتا و اطلاعات در این پایگاه‌ها، چیزهای دیگری هم است. بظاهر آنان، مردم جهان را نیز به کمک گرفته‌اند که اعم از فیلم، عکس، نوشته، نقشه و نمودار تولید شود.

آنها این محتواها را می‌گیرند و به مشتریان می‌فروشند و 70 درصد سود برای صاحب اثر و 30 درصد را برای خودشان برمی‌دارند که چون حجم دیتاها بسیار زیاد است، پول زیادی را به جیب می‌زنند. در کنار این، آنها از این اطلاعات استفاده‌های سوئی هم می‌کنند که آن چیست؟ آنها از این اطلاعات در جهت این‌که بدانند شما در چه مسیری بیشتر حرکت می‌کنید و در پی چه چیزی هستید استفاده و برای جهت‌دهی فکر و عمل شما برنامه‌ریزی می‌کنند، چون می‌دانند شما دنبال چه چیزی هستید. این خطری است که از سوی آنها یک تهدید حساب می‌شود. البته آنها استفاده اطلاعاتی هم از این دیتاها می‌کنند، چون سایت‌های یاد شده به سایت اطلاعاتی نگا (National Geospatial-Intelligence Agenc) ـ که یکی از سازمان‌های شانزده‌گانه اطلاعاتی آمریکاست‌ـ متصل است. در نتیجه از این سایت‌ها برای توسعه نفوذ استکبار در جهان و غالب کردن اراده خود بر جهان استفاده می‌شود و این نقطه بسیار منفی‌اش است. اما در کنار این، اهمیت چنین ابزاری نیز بسیار زیاد است.

راهکار دفاعی برای مقابله با این تهدیدات چیست؟

تعدادی از کشورهای جهان برای مقابله با این تهدیدات برای خود شبکه اینترانت داخلی راه‌اندازی کردند، یعنی حجم اطلاعاتشان را آن‌قدر بالا بردند که اینترنت جوابگوی کارها و امورشان را می‌دهد، اما استفاده علمی مرزی ندارد.... پس نباید مزایای دسترسی به شبکه جهانی اینترنت را منکر شد، اما باید در نظر داشت کشورهای غربی به‌صورت خیلی پنهان و مخملی استفاده‌های استکباری از ابزار اینترنت می‌برند و ما باید مراقب باشیم.

انتقال اطلاعات مراکز دولتی به داخل در همین خصوص بود؟

در کشورهایی مثل آمریکا، هلند، انگلیس و حتی روسیه امکانات ارزان میزبانی سرورها با حجم چند ترابایت دسترسی فراهم است، اما در واقع آنها برای استفاده اطلاعاتی خود از این اطلاعات چنین امکاناتی را فراهم کرده‌اند، لذا ما برای جلوگیری از این آسیب، تقریبا میزبانی تمام سایت‌های دولتی را به داخل کشور منتقل کرده و سعی داریم سرورهای قسمت‌های غیردولتی را هم به داخل انتقال دهیم.

از نظر ظرفیت‌های بخش آی‌تی، کشور ما چه نقاط مثبتی دارد؟

از نظر جایگاه علمی، کشور ما در جهان جزو کشورهای برتر است. اگر دقت کنید کسانی که دارای ضریب هوشی بالاتری هستند، جذب رشته‌های ریاضی و فنی شده و در داخل همان رشته‌ها بهترین ضریب‌ها جذب رشته‌های برق و کامپیوتر می‌شوند.